Libochovice.eu | Libochovice.cz |         
 staré pohlednice
město
Házmburk

 
 státní zámek
zámek Libochovice
historie zámku
interiéry zámku
zámecký park
zámečtí pávi
historie parku
zámecký skleník
 
 hrad Házmburk
hrad Házmburk
historie Házmburku
nedobytný Házmburk
Házmburské katastrofy
 
 město Libochovice
památky ve městě
židovská čtvrť
svatovavřinecká pouť
turistická mapka
cyklistické stezky
koupání
z historie města
majitelé panství
staré pohlednice
historická mapka
 
 život města
město
kultura
spolky
sport
politika
školy
adresář firem
ostatní instituce
předpověď počasí
ubytování
doprava
katalog služeb
úřady
reality
odpady
internet
 
 blízké okolí
hrad Šebín
 
 Libochovice.eu
o nás
příjem inzerce
 
 

 

Pojďte na Házmburk

Házmburk, z každého úhlu jiný Kopec a hrad Házmburk je nepřehlédnutelnou dominantou dolního Poohří a jižní výspou Českého středohoří. Pro jeho návštěvu lze zvolit tři výchozí místa: Libochovice, Klapý nebo Slatinu.
Z Libochovic se vydáte po silnici kolem hřbitova, několika prastarých božích muk. Ze silnice odbočíte vpravo a polní cestou přes potok stoupáte meruňkovými sady na kopec. Po levé straně jsou zbytky mohutných hradeb městečka Podhradí. Po připojení cesty od Slatiny se pěšina točí do lesa a prudce stoupá lesem na hrad.
Ze Slatiny je cesta nejvýhodnjší a nejkratší - vede přímo. Zato z Klapého se obchází celý kopec, který z každého úhlu mění svůj tvar. Černá věž, kruhově symetrická Slatina, v dáli hora Říp

Cestou pod hradem míjíme ve svahu pod Bílou věží zbytky první hradní brány a po krátkém stoupání přicházíme k druhé bráně. Za ní stojí vysoká válcová věž z černého čediče - proto "Černá věž".
Vchod do ní byl ve výšce 1. patra - buď schody nebo můstkem. nahoře jsou vidět zbytky krakorců na nichž byl původně ochoz. Je dobře vidět i s vchodem z věže.

Před Černou věží je nově obnovená studna nebo "cisterna". Stojí zde roněž malý domek postavený až na začátku 20. století Klubem českých turistů. Zde se obvykle vybírá i vstupné na tzv. "Bílou věž".
obvodový plášt hradu
Na fotografii (vlevo) z bílé věže je krásně vidět schodiště vedoucí na obvodovou hradbu. Těsně nad hradbou je vidět vchod do sklepení hradu v jeho západní části.

K horní části hradu - jádru vedou úzké stezky. Kdysi i zde stály budovy. V jádře hradu je velkou dominantou tzv. "Bílá věž". Je hranatá, spodní část z čediče, horní je z pískovce. původní vchod je opět v prvním patře. novým vchodem v přízemí lze po novém dřevěném schodišti vystoupat až na vrchol. Je zde fantastický rozhled.
Jižně od věže (směrem k Libochovicům) jsou obnovené zbytky paláce a malý zbytek vysoké hradby, která původně obklopovala celé jádro.
Zajímavostí je zděná cisterna s nálevkovitě rozšířeným ústím. Sloužila k zachycování dešťů, jako zdroje vody pro hrad. Na západní (klapské) straně hradu je bývalé nádvoří se zbytky několika budov a hlavně schodištěm vedoucím do sklepa.

Házmburk - mohutné hradby Podradí Házmburk - západní polovina Podhradí

Házmburk - strážní věž v Podhradí Hradní věže - Černá i Bílá jsou v noci osvíceny.
Z vršku hradu je jako na dlani vidět na jižní straně kopce planina obehnaná zbytky hradeb. Zde leželo městečko Podhradí. Kdysi zde stál i kostel sv. Mikuláše, který sloužil i jako hradní kaple. Z něho nezbylo nic, ale v jeho těsné blízkosti na severozápadním konci hradeb městečka se zachovaly zbytky čtyřhranné, dosti mohutné věže. V jižní části byly hradby zpevněny ještě malou baštou.

Na fotografii (vpravo) jsou vidět zbytky silného zdiva "třetí" čtyřhranné věže Házmburku - v Podhradí. V příkrém svahu je věž ukryta v neproniknutelné spleti šípků. Přestože vně hradeb dosahuje až tří metrů výšky, již téměř splývá se strmým svahem.

 

reklama:

Libochovice.eu 1998 - 2009 © Všechna práva vyhrazena

REKLAMA:
zastřešení bazénu | domácí elektrárna | fotovoltaická klimatizace | Zastrešenie bazénov
pronájem střech | prodej pozemku Úvaly | fotovoltaické nanofólie
integrovaná fotovoltaika | Überdachung der Schwimmbecken | solární klimatizace
fotovoltaické nanočlánky nanotechnologie | Zastrešenie bazénov |