Libochovice.eu | Libochovice.cz |         
 staré pohlednice
město
Házmburk

 
 státní zámek
zámek Libochovice
historie zámku
interiéry zámku
zámecký park
zámečtí pávi
historie parku
zámecký skleník
 
 hrad Házmburk
hrad Házmburk
historie Házmburku
nedobytný Házmburk
Házmburské katastrofy
 
 město Libochovice
památky ve městě
židovská čtvrť
svatovavřinecká pouť
turistická mapka
cyklistické stezky
koupání
z historie města
majitelé panství
staré pohlednice
historická mapka
 
 život města
město
kultura
spolky
sport
politika
školy
adresář firem
ostatní instituce
předpověď počasí
ubytování
doprava
katalog služeb
úřady
reality
odpady
internet
 
 blízké okolí
hrad Šebín
 
 Libochovice.eu
o nás
příjem inzerce
 
 

 

Státní zámek Libochovice

Libochovický zámek - Saturnův sál Prohlídka zámku začíná v přízemí místností zvané Salla terena (při prohlížení stropu zdobeného tisíci mušlemi dávejte pozor, ať Vás nekousne do nohy krokodýl). Prohlídka pokračuje v prvním patře, které postupně projdete celé. Na úvod se zastavíte v Saturnově sále, akusticky výborném a stále hojně užívaném ke koncertním účelům. Postupně procházíte salónky, jídelnami, omrknete ložnici (nezapomeňte pochválit nočník), hernou a novinkou v prohlídkové trase je zpřístupnění zámecké kaple.

Gotická kaple utrpěla požárem celého zámku roku 1661. Z původní gotické stavby byly zachovány jen části zdiva a dnešní podoba vznikla barokní přestavbou. V roce 1833 bylo v přízemí kaple zřízeno skladiště obilí a později lihopalna. Pod barokní omítkou je dodnes zachováno renesanční sgrafito. (Na fotografii je západní stěna věže kaple, v které byla později umístěna zámecká vodárna pro fontány v parku.) Věž zámecké kaple

Zámecký park
Ze zrušené Salmské zahrady na Smíchově byly do Libochovic převezeny vzácné dřeviny (2. pol. 19. st.). Do areálu parku byl zahrnut i lužní les a nasazena zvěř. Park byl oplocen a uzavřen bránou.
Pískovcové cesty dodnes spojují staleté porosty dubů doplněné jilmy, lipami, olšemi a topoly.
Později se i zejména díky přírůstkům ze zahraničních cest vytvořila sbírka tropické a subtropické flóry. Dodnes se zachovalo několik vzrostlých palem a kapraďorostů. V letním období palmy pod zámkem krásně dolaďují nedělní atmosféru prostředí.
Na krátce střižených trávnících mezi bazény s fontánami se i dnes volně procházejí pávi a v májovém období předvádějí turistům své duhové peří. Park je právem označován za miniaturu zahrady ve Versailles.

R. 1560. na den sv. Prokopa Anna lehňovská zabita kamenem z hradu. Prosí za její duši. Vzácnou památkou je i řada barokních soch na břehu původního koryta řeky na dříve velmi frekventovaném místě mezi mlýnem a železným mostem, po kterém dnes zbyl jen mohutný osamělý pilíř v zátoce.
Dnešní podoba zámku vzniklapřestavbou zbytků gotické tvrze Zajíců z Házmburku na renesanční zámek. Při stavbě došlo k neštěstí, kdy byla padajícím kamenem zabita Anna Lehňovská. Na památku této události byla vytesána kamenná deska a umístěna ve zdi mlýna, nyní ve zdi zámecké vodárny na témže místě (viz. fotografie).

Prohlídku zámku zpestřují po celou sezónu kulturní akce - výstavy, koncerty, soutěže a netradiční prohlídky interiérů i parku. Zámek je hojně využíván pro natáčení filmů a pohádek a to i zahraničními společnostmi. Např. do natáčení soutěže O poklad Anežky české byl vybrán jako jeden z prvních.

 

reklama:

Libochovice.eu 1998 - 2009 © Všechna práva vyhrazena

REKLAMA:
zastřešení bazénu | domácí elektrárna | fotovoltaická klimatizace | Zastrešenie bazénov
pronájem střech | prodej pozemku Úvaly | fotovoltaické nanofólie
integrovaná fotovoltaika | Überdachung der Schwimmbecken | solární klimatizace
fotovoltaické nanočlánky nanotechnologie | Zastrešenie bazénov |